شما اینجا هستید

هیدروکسید پتاسیم

این ماده با فرمول شیمیاییKOH شناخته شده وبه صورت  پودری جامد بی بو، و سفید رنگ است. همچنین این ماده با نام های پتاس، پتاسیم کاستیک، پتاس سوزآور و پتاسیم پرک(پتاس پرک برای فرآوری زیتون استفاده می شود )نیز شناخته می شود.

برخلاف هیدروکسید سدیم، هیدروکسید پتاسیم عاری از کلر می باشد

هیدروکسید پتاسیم یا پتاس از قویترین باز ها هستند. کاربردهای زیادی در صنعت دارد و مهمترین کاربرد آن خنثی سازی است.

هیدروکسید پتاسیم چگونه تولید می شود

روش‌های تولید هیدروکسید پتاسیم
در زمان های قدیم هیدروکسید پتاسیم از طریق واکنش هیدروکسید کلسیم ( آهک هیدراته ) با کربنات پتاسیم تولید می‌شده است.

Ca(OH)2 + K2CO3 → CaCO3 + 2 KOH

محلول به دست آمده از این واکنش فیلتر شده و کربنات کلسیم رسوب کرده جدا می شود. در مرحله‌ی بعدی محلول فیلتر شده جوشانده و تغلیظ می شود تا هیدروکسید پتاسیم جامد به دست آید.

روش جدید تولید هیدروکسید پتاسیم، الکترولیز محلول های کلرید پتاسیم با استفاده از فرآیند جیوه ای و فرآیند غشایی می باشد. فرآیند الکترولیز کلرید پتاسیم مشابه الکترولیز کلرید سدیم می باشد ( ولتاژ پیل کمی کمتر است). در روش جیوه ای هیدروکسید پتاسیم بسیار خالص (۴۵-۵۰% ) و در روش غشایی، محلول حدود ۳۰% تولید می شود. این محلول ها به کمک تبخیر، تغلیظ می شوند و در بیشتر موارد از طریق تبخیر در خلاء هیدروکسید پتاسیم جامد ۹۰% حاصل می گردد. فرآورده های جنبی الکترولیز، کلر و هیدروژن می باشند.

خواص شیمیایی پتاس

پتاس یک جامد بسیار ریز مغناطیسی است که آب را از هوا جذب می کند، بنابراین آن را به عنوان یک ماده خشک کن آزمایشگاهی مفید (ماده خشک کننده) تبدیل می کند.

این ماده به آسانی با اسیدها واکنش نشان می دهد تا انواع نمک پتاسیم تشکیل شود ، که کاربردهای زیادی در صنعت دارد

کاربرد های هیدروکسید پتاسیم 

به دلیل تمایل ترکیب هیدروکسید پتاسیم با آب، در آزمایشگاه ها از آن به عنوان ماده خشک کننده نیز استفاده میکنند. هیدروکسیدپتاسیم، بازی قوی و تشکیل دهنده محلول های قلیایی در آب و دیگر حلال های قطبی است.

در داروهای دامپزشکی، هیدروکسید پتاس برای سوزاندن شاخ گوساله استفاده می شود در انسان، هیدروکسید پتاسیم برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شود. همچنین می تواند برای درمان زگیل ها استفاده شود.

صابون هیدروکسید پتاسیم نیز به عنوان “صابون نرم” شناخته می شود در صنعت نساجی استفاده می شود.

از هیدروکسید پتاسیم برای تولید سایر ترکیبات پتاسیم نظیر پرمنگنات پتاسیم، کربنات پتاسیم، فسفات های پتاسیم نظیر دی فسفات تترا پتاسیم، یدات پتاسیم، سیانید پتاسیم، تولید رنگدانه ها تولید شیشه، تولید صابون های مایع با کیفیت بالا، ساخت گازوئیل از نباتات، خنثی سازی محلول های اسیدی و در تولید مواد شیمیایی استفاده می شود.

از مهم ترین کاربردهای دیگر آن، در تهیه کودهای شیمیایی و به عنوان الکترولیت در باتری ها می باشد.

در کل عمده ی مصرف این ترکیب در کشاورزی است که پتاسيم يكي از عناصر غذايي اوليه موجودات زنده جانوري و گياهي است، كودهاي پتاسيم بعد از نيتروژن و فسفر، سومين كود از نظر مصرف هستند.

پتاسیم هیدروکسید برای غذاها به عنوان یک نگهدارنده عمل می کند  و همچنین , باعث ضخیم شدن پوست میوه ها و سبزیجات می شود.

برای ساخت شکلات , نوشیدنی های غیرالکلی و تولید بستنی نیز از آن استفاده می شود .

بیشترین کاربرد استفاده ازاین ماده درکود مایع، محافظت از محصولات، نفت وگاز، لاستیک مصنوعی، تصفیه فلزات، باتری، شیشه سازی، صابون سازی، سفیدکردن پارچه، جوهر چاپ، تصفیه آب است.

روش نگهداری

در کل این ترکیب باید در انباری سربسته ،خشک و با تهویه ‌ی مناسب باشد .

هیدروکسید پتاسیم KOH یک ماده  قوی و خورنده است که می تواند به پوست و بافت ها نفوذ کند. تماس این ماده با پوست یا چشم  باعث سوختگی ، سوزش شدید و حتی کوری می شود.

فروش هیدروکسید پتاسیم

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول هیدروکسید پتاسیم مورد نیاز را بهترین قیمت و بهترین کیفیت در بسته بندی های ۲۵ کیلوگرمی تأمین کند.

 قیمتهای عرضه شده توسط این شرکت همیشه پائین ترین قیمت است وشما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت  سایر اشخاص حقیقی و حقوق دیگر مقایسه نمائید. برای سفارش این محصول با مشاوران و کارمندان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ های HTML قابل قبول نمی باشد.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

قالب دروپال فارسی‌سازی شده توسط دروپال کار